Zieleń Poznań – Park Sołacki

Każdy mieszkaniec Poznania potrzebuje w wolnym dniu od pracy trochę spokoju, ciszy i zieleni wokół. W tym też celu stworzono  Park Sołacki. Park ten zajmuje kilkanaście hektarów i znajduje się na obrzeżach miasta. Minęło już 15 lat odkąd park został odnowiony i przeszedł gruntowną przemianę. Zajęto się szatą roślinną, pojawiły się nowe ścieżki, a także zorganizowano lepsze oświetlenie. Sprawiło to, że więcej ludzi zaczęło wychodzić z domu aby zaczerpnąć trochę świeżego powietrza podczas spacerów. Skwer przez cały czas potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, gdyż posiada wiele starodrzewi, a pod nimi muszą rosnąć tylko rośliny cieniolubne.

Zieleń Poznań

W parku można znaleźć aż trzy tysiące drzew.  Niestety z roku na rok poprzez zaniedbanie park niszczeje, a kiedyś był pięknym spokojnym miejscem… Śpiew ptaków, zielone i zadbane trawniki, a teraz aż żal patrzeć. Park stał się smutny i szary. Padają pomysły aby dodać do niego kilka elementów, które ożywią to miejsce – organizacja koncertów, seansy filmowe, różnego rodzaju zajęcia rekreacyjne. Może to sprawi, że park odzyska dawne życie. Przydałaby się dla niego taka rewitalizacja. Niestety to bardzo ciężka i droga inwestycja.

Rzeka Bogdanka również jest w bardzo kiepskim stanie, w zeszłym roku wyłowiono z niej aż 20 kg nieżywych ryb. Innym problemem jest też pojawienie się piany w wodzie, lecz nie wiadomo jeszcze  czym jest ta substancja.

Spacerowicze niestety natykają się także na wiele innych problemów, tj. Mnóstwo połamanych gałęzi, leżących dosłownie wszędzie. Niezadowoleni są również z nieczynnych lub płatnych toalet. Narzekają też na zaniedbane, spróchniałe mosty, po których nie da się przejść, a niektóre z nich są zakryte oraz zamknięte i niedostępne dla spacerowiczów.  Uwagę przechodniów zwraca również to, że w parku jest coraz mniej patroli i nie czują się bezpiecznie, szczególnie po zmroku.

Niestety trzeba sporo pracy aby to wszystko znów wyglądało tak jak kiedyś. To naprawdę ogromna inwestycja, wymagająca ogromu wysiłku i zaangażowania wielu osób.