kurs PPOŻ

Kurs PPOŻ – z czym to się je?

Pracując w różnych firmach często obijało nam się zapewne o uszy stwierdzenia: „zasady PPOŻ”, „kurs PPOŻ” i tym podobne. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek czy przydadzą one nam się w życiu? Czy tylko praca jest miejscem, które może wykorzystać naszą wiedzę ze szkolenia przeciwpożarowego czy tez w innych dziedzinach życia będzie nam przydatne?

W momencie, kiedy rozpoczynamy prace w nowym miejscu obowiązkiem każdego pracodawcy jest przeprowadzenie szkolenia BHP, ewentualnie zlecenie tego jakiejś firmie zewnętrznej.

Jeżeli pracodawca decyduje się na zlecenie tego firmie zewnętrznej zazwyczaj w tym samym dniu mamy też kurs PPOŻ.

Z praktycznego punktu widzenia jest to bardzo dobre posunięcie, ponieważ nie tracimy dwóch dni pracy tylko pieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu. Dlaczego warto na takim szkoleniu mimo wszystko się przemóc i nie zasnąć tylko słuchać. Dlatego że wiedza wyniesiona z niego będzie nam przydatna nie tylko w samej pracy, ale też w życiu codziennym.

Jeżeli wykładowca się trochę bardziej postara pokazuje nam przykłady, co się dzieje w momencie, kiedy wybucha pożar. Zazwyczaj są to filmiki, które w bardzo obrazowy sposób przedstawiają, do czego może doprowadzić brak podstawowej znajomości obchodzenia się z ogniem. Tym bardziej jest to dla nas korzystne, że nie musimy płacić za taki kurs tylko mamy go w ramach przygotowania do pracy.

Dlaczego ważny? Nie wszystkie pożary są sobie równe. Nie wszystkie tez ugasimy w taki sam sposób. Przytoczę tutaj prosty przykład dla unaoczniania, o co mi chodzi. Jeżeli na przykład zapali się instalacja elektryczna, po żadnym pozorem nie wolno nam jej gasić wodą, ponieważ to tylko powiększy zwarcie i może bardziej zaszkodzić. Tak samo samą wodą nie będziemy gasić płonącego oleju, ponieważ to spowoduje jeszcze większy ogień. Takich przykładów jest jeszcze kilkanaście i właśnie kurs PPOŻ nam je bardziej przybliży

Jak więc widzimy takie kursy, przedstawione w odpowiedni sposób mogą być ciekawe a co ważniejsze są bardzo przydatne.